Wizyta gości z Network Rail – 19.06.2021

Wizyta gości z Network Rail

Przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi przyjaciółmi!
W sobotę 19 czerwca 2021 r. naszą szkołę odwiedzili Mr Paul Cross i Mr Andy Chaplin, którzy ponad 20 lat pracowali w Network Rail ze zmarłym niedawno Janem Durajem.
Pan Jan gorąco wspierał zawsze naszą sobotnią szkołę, a jego żona, Pani Jola, uczy u nas geografii. Gdy koledzy z Network Rail dowiedzieli się o tym, postanowili zorganizować zbiórkę na rzecz szkoły, bo p. Duraj by sobie tego życzył, zamiast symbolicznego pożegnalnego kwiatka na goodbye. Przybyli oni z daleka, z południa Anglii, aby spotkać się z naszą młodzieżą. Bardzo dokładnie opowiedzieli o projektach, w których pracowali wspólnie z Janem oraz przedstawili je w formie video. Nasi uczniowie jeszcze nigdy nie słuchali z takim zaciekawieniem, później zadawali wiele ciekawych pytań.
Byliśmy zachwyceni wizytą obu panów oraz hojnością angielskich znajomych i przyjaciół Pana Jana Duraja z Network Rail, którzy zebrali £2500 na rzecz naszej Polskiej Sobotniej Szkoły im. A. Mickiewicza w Enfield. Serdecznie dziękujemy z całego serca.
W październiku 2021 roku na londyńskim South Bank zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca ogromny profesjonalizm i zaangażowanie Pana Jana Duraja w projekty Network Rail. Dziękujemy!

Guests from Network Rail

Friends of our friends, become our friends!
On Saturday June 19th, 2021 our school was visited by Mr Paul Cross and Mr Andy Chaplin, who both worked at Network Rail with the recently passed Jan Duraj, for over 20 years.
Mr Duraj actively supported our Saturday School for many years, while his wife Jola teaches Geography here. When his dear at Network Rail friends found this out, they decided to raise money to also support our school, as they feel this is what Jan would have wanted. Instead of sending a symbolic bouquet, they chose to travel from the south of England to visit and meet with the young ladies and men at our school to tell them of the various projects they had worked on with Jan, as well as show them videos on the subjects. Our students have likely never before listened with such interest or asked so many questions following a talk or presentation.
We were delighted by the two gentlemen’s visit and incredibly grateful for the generosity of Jan’s friends from Network Rail in raising a huge donation of £2,500 for the Polish Adam Mickiewicz Saturday School. We thank you with our whole hearts.
In October 2021 a memorial plaque dedicated to the vast involvement and professionalism of Jan Duraj in many Network Rail projects, will be revealed on London’s South Bank.

Bądźmy w kontakcie